Reklama

Gdzie powinna powstać nowa remiza w Łęgu?

Rok temu w maju, strażacy i mieszkańcy w czynie społecznym wymieniali kostkę brukową przy garażu i remizie. Czy doczekają się nowego obiektu OSP?

W gminie Czersk planują budowę nowej remizy strażackiej dla druhów z OSP w Łęgu. Gdzie obiekt powinien powstać? Nad tym dyskutowano na wtorkowej sesji.
Podczas obrad burmistrz Czerska mówił o piśmie mieszkańców i przedsiębiorców z Łęga i okolicy, którzy wskazują na konieczność budowy nowej remizy. Jak podkreślał pod petycją podpisało się prawie 500 osób. Daniel Szpręga planuje pobudować ją na miejscu byłego przedszkola. – Ten stary obiekt trzeba zburzyć, teren zniwelować i budować nową remizę – podkreślał. Mówił o budynku z dwoma garażami, magazynkami, zapleczem socjalnym w tym z toaletami i prysznicami. OSP miałaby zachować obecny garaż przy domu kultury. Burmistrz nie podał żadnych konkretów dotyczących terminów realizacji tej inwestycji. Więcej ma okazać się w drugiej połowie roku. Daniel Szpręga mówił o pomieszczeniach związanych z ochroną ludności. Być może gmina postara się więc o rządowe pieniądze w programach z tym związanych. 
Burmistrz na sesji mówił też, że nie ma sensu, żeby przenosić łęski ośrodek zdrowia z ulicy Dworcowej na Długą, tak jak zaplanowano w poprzedniej kadencji. Daniel Szpręga uznał, że działka w nowej lokalizacji jest za mała.
Innego zdania był były burmistrz Czerska. Przemysław Biesek-Talewski szybko sprawdził, że grunt przy ulicy Długiej ma powierzchnię 1000 mkw., a ten przy Dworcowej 1300 mkw. – To nie jest duża różnica – mówił. – Budynek przy ulicy Dworcowej nie nadaje się na ośrodek zdrowia, ale na cele mieszkaniowe tak – dodawał. Zastanawiał się, jak gmina chciałaby na tej działce budować nowy obiekt bez rozbierania starego, a przecież ośrodek zdrowia musi funkcjonować bez przerwy. 
Przewodniczący rady krytykował też pomysł budowy remizy strażackiej w miejscu byłego przedszkola. – Koncepcja, żeby pomieszczenia dla straży znajdowały się w dwóch miejscach, nie jest dobra. Być może trzeba poszukać innej lokalizacji. Przy ulicy Chojnickiej jest hektarowa działka, która jest gminna. To byłoby idealne miejsce na budowę nowej remizy, a być może obok także ośrodka zdrowia – sugerował Przemysław Biesek-Talewski. 
 

Reklama