Reklama

Uroczyste zakończenie roku szkolnego i pożegnanie Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie ten dzień przejdzie do historii (FOTO)

26 czerwca 2026 .r pozostanie na długo w pamięci całej społeczności szkolnej. Tego dnia odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2025/2026, połączone z pożegnaniem Szkoły Podstawowej im. Leona Wyczółkowskiego w Kiełpinie.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor Maria Zabrocka, która powitała wszystkich zgromadzonych i oficjalnie rozpoczęła to szczególne wydarzenie. Swoje słowa skierowała do zaproszonych gości, uczniów, absolwentów, nauczycieli, pracowników szkoły, emerytowanych pracowników oraz wszystkich przyjaciół szkoły. Podkreśliła, że jest to dzień wyjątkowy, który na zawsze zapisze się w historii szkoły. Nie jest to tylko zakończenie kolejnego roku nauki, ale przede wszystkim ostatnia uroczystość w murach Szkoły Podstawowej w Kiełpinie. Przez wiele lat szkoła była miejscem zdobywania wiedzy, zawierania przyjaźni, przeżywania ważnych chwil i tworzenia wspomnień przez kolejne pokolenia uczniów. Dla absolwentów była to chwila, pełna dumy, radości i wzruszeń, ponieważ zamykali ważny etap swojego życia. Przez lata spędzone w szkole zdobywali wiedzę, rozwijali swoje zainteresowania, pokonywali wyzwania i tworzyli wspomnienia, które pozostaną z nimi na zawsze. Podczas uroczystości wręczono wyróżnienia, stypendia i nagrody za osiągnięcia. Statuetkę Ucznia Roku 2025/2026 otrzymał Oliwier Leszczyński, natomiast Statuetkę Absolwenta Roku 2025/2026 otrzymał Jakub Szczukowski.

Wręczono również Stypendia Dyrektora Szkoły, które otrzymali:

  • Oliwier Leszczyński 

  • Nikodem Pupel

  • Adam Roda

  • Tymoteusz Kaczmarek

  • Lena Wicikowska 

  • Emilia Dądela

  • Natan Katka 

Kolejnym momentem były podziękowania dla Rady Rodziców oraz jej przewodniczącej za zaangażowanie, wsparcie i współpracę na rzecz szkoły.

W trakcie uroczystości wspomniano także byłych dyrektorów szkoły Barbarę Drewczyńską oraz Ewę Szczukowską, którym podziękowano za ich wkład, poświęcenie i lata pracy na rzecz szkolnej społeczności.

Podziękowania i uhonorowanie otrzymali również pracownicy z wieloletnim stażem pracy:
 Hanna Wenta - 36 lat pracy
 Wiesław Maluchnik - 30 lat pracy

Była to również okazja, aby podziękować wszystkim emerytowanym pracownikom, nauczycielom, pracownikom szkoły, przyjaciołom placówki instutucjom i partnerom za lata wspólnej pracy, troski i budowania historii tego wyjątkowego miejsca.

Podczas uroczystości przypomniano także historię Szkoły Podstawowej w Kiełpinie jej najważniejsze momenty, lata działalności oraz ludzi, którzy przez lata tworzyli jej niepowtarzalną atmosferę. Szkoła była miejscem, w którym kolejne pokolenia uczniów zdobywały wiedzę, rozwijały swoje talenty i przygotowywały się do dalszej drogi.

Na koniec po zakończeniu roku szkolnego, nadszedł czas na część historyczną tej szkoły.

Historia szkoły w Kiełpinie

  • Szkoła w naszej miejscowości istnieje od około 170 lat. Pierwsze udowodnione wzmianki o szkole w Kiełpinie możemy znaleźć w biografii wybitnego historyka Pomorza, doktora Uniwersytetu Jagiellońskiego księdza Stanisława Kujota. Ksiądz Kujot urodził się w Kiełpinie jako pierwsze dziecko Piotra Kujota - nauczyciela w miejscowej szkole. Stąd należy uważać te dane jako dowód, że w roku 1845 (roku urodzin Stanisława Kujota) szkoła w Kiełpnie już funkcjonowała (ojciec księdza żył w latach 1821-1910). Nieco późniejszym dowodem na to, że szkoła działała jest księga ewidencji uczniów (Verzeichnifs) Publicznej Szkoły Powszechnej w Kiełpinie. Pierwszy wpis w księdze datuje się na 23 kwietnia 1904 roku. Jest to okres zaborów, więc wpisy w księdze prowadzone są w języku niemieckim. Dopiero od marca 1920 roku, kiedy to nasz region odzyskał niepodległość wpisy zaczęły być dokonywane w języku polskim. Istniejąca księga świadczy o tym, że szkoła prowadziła działalność edukacyjną podczas zaborów. Najstarsi uczniowie wpisani w rejestr księgi to rocznik 1889. Najstarsza zachowana księga ocen pochodzi z okresu powojennego z roku 1949.

Reklama